Kalendarium wydarzeń 2020 roku.

Drogie gdańszczanki, drodzy gdańszczanie,

przedstawiamy Wam wybrane inicjatywy, które zostały zrealizowane w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego 2020, a dofinansowane ze środków Miasta Gdańska. Zostały one pogrupowane w trzy kategorie tematyczne: są to inicjatywy integracyjne, prorodzinne oraz niwelujące negatywne skutki społeczne pandemii COVID-19. Stanowią one podsumowanie ubiegłorocznej – trudnej, ale bardzo owocnej – edycji, a jednocześnie mogą stanowić inspirację na nowe rozdanie!

INICJATYWY INTEGRACYJNE:

  • KUBANA U UPHAGENA, minigrant.
    Wrzeszcz Górny, 28.10.2020.

    „Kubana u Uphagena” to koncert kubańskiego duetu muzycznego Los del Camino połączony z integracją kulturową. Wykonawcy to imigranci z Kuby mieszkający na co dzień w Trójmieście. Wydarzenie miało na celu integrację mieszkańców Wrzeszcza i zapoznanie ich z kulturą kubańską!
    Inicjatywę sąsiedzką jak najbardziej można połączyć z edukacją kulturową! Goście otrzymali rekwizyty w postaci kubańskich grzechotek oraz wydrukowane teksty piosenek. Co więcej, każdy chętny mógł dać się porwać gorącym kubańskim rytmom i wziąć udział w lekcji tańca! Zaprezentowane zostały podstawowe kroki rumby kubańskiej i salsy oraz tańców carnaval. Muzycy podczas koncertu używali m.in. marakady i guiro, czyli instrument perkusyjny wykorzystywany w muzyce latynoamerykańskiej.

  • ŚWIĘTY MIKOŁAJ IS BACK, minigrant.
    Osowa, 5.12.2020.

Drużyna świętego Mikołaja po raz kolejny zaprosiła mieszkańców dzielnicy na uroczyste uruchomienie iluminacji świątecznej w Parku Chirona. Wydarzenie odbyło się oczywiście przy udziale ubranego w czerwony strój przybysza  z dalekiej Laponii!
Minigrant pozwolił na zorganizowanie świątecznego spotkania dzielnicowego w plenerze, które dostarczyło mieszkańcom  wiele pozytywnych wrażeń.  Włączenia iluminacji dokonał gość specjalny: zastępca Prezydent Gdańska, p. Piotr Borawski. W parku zapanowała prawdziwie bożonarodzeniowa atmosfera – św. Mikołaj (w maseczce!) rozdawał dzieciom cukierki oraz pamiątkowe przypinki, które sprawiły im wiele radości. Mieszkańcy wspólnie śpiewali kolędy, a część z nich grała na janczarach, zakupionych w ramach GFS 2019.
Obejrzyj fotorelację z wydarzenia: KLIKNIJ. Fot. Marek Biernat.

 

  • UŻYWANE NIE ZNACZY ZUŻYTE, minigrant.
    Wrzeszcz Dolny, czerwiec 2020.

Wspólnie z sąsiadami można zadbać o wspólną przestrzeń i to w duchu upcyklingu!  Nawierzchnia jednego z podwórek została utwardzona przy użyciu płyt chodnikowych z odzysku. Stabilna nawierzchnia to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkowników, zwłaszcza starszych sąsiadów. Wspólne prace to zarazem preludium do dalszego zagospodarowania terenu.

 

  • JESIENNE WYTCHNIENIE W EPIDEMII, minigrant.
    Śródmieście, październik-listopad 2020.

Czy można połączyć przyjemne z pożytecznym? Z Gdańskim Funduszem Sąsiedzkim jak najbardziej!  Inicjatywa polegała na połączeniu sił sąsiedzkich wokół zorganizowania i uporządkowania „wytchnieniowej przestrzeni ogrodowej”.  Zakupione zostały rośliny uzupełniające klomby, które już niebawem zaczną  pięknie rozkwitać. Co więcej, teren ogródka został tak przygotowany, aby stał się bezpieczną przestrzenią dla zimujących zwierząt. Organizatorzy nawiązali współpracę ze Stowarzyszeniem Magnolia, którego członkowie wykonali na specjalistyczny domek dla jeży i poinstruowali mieszkańców w zakresie przygotowania ogrodu na zimę. Wspólne prace sąsiadów przyniosły im wytchnienie w czasie pandemii, z pożytkiem dla dobra wspólnego i dla braci mniejszych!

INICJATYWA PRORODZINNA

  • JESIENNO-ZIMOWE ZABAWY SENSORYCZNE, minigrant.
    Przymorze Wielkie, 20 i 27.10.2020.

Klub Malucha Piraci zaprosił dzieci z rodzicami do wspólnej zabawy!
20 października odbył się „Jesienny bal” przy muzyce do żywo. Na pianinie do tańca przygrywała zaprzyjaźniona seniorka pani Ania, dzięki czemu w zabawie uczestniczyły trzy pokolenia. 🙂 Nie zabrakło wymiaru edukacyjnego – rozmawiano z dziećmi  o jesiennych zwyczajach zwierząt, o cechach tej pory roku, a kasztany świetnie sprawdziły się w roli materiału sensorycznego. Natomiast tydzień później miało miejsce „Poszukiwanie śniegu”, czyli zabawa śniegową masą sensoryczną, która do złudzenia przypominała ten prawdziwy. Z uwagi na limity epidemiczne, nie wszyscy chętni mogli wziąć udział w wydarzeniu. Organizatorzy postanowili część materiałów przekazać  zainteresowanym osobom do domu.